• Marzka

Len i jego letnie marzenie 

Hej Kochani! Dawno mnie tutaj nie było. Brak niestety czasu na bloga.

A co tak pochłania mój czas? Spotkanie z klientkami, wywiady na żywo, instagram, czy mój drugi projekt, który współtworzę - KOBIETY JUTRA. Trochę tego jest, ale postaram się dwa razy w miesiącu wrzucać Wam ciekawy test.

Dzisiejszym tematem, który dla Was przygotowałam będzie LEN, materiał idealny na lato i upały. Materiał, który przez jednych jest kochany, a przez drugich znienawidzony. Dlaczego? Len ma to do siebie, że niesamowicie się mnie, a nie każdemu podoba się taki efekt. Ja sama należałam do tych osób, które za lnem nie przepadały. Jednak jakieś 2 lata temu przeprosiłam się z nim i kupiłam lnianą sukienkę. Powiem Wam, że naprawdę już wiem dlaczego są osoby, które go kochają. Niesamowicie przewiewny, można czuć się w nim wygodnie i komfortowo.

Oczywiście wszystko zależy od jakości lnu, a niestety nie w każdym sklepie znajdziemy odpowiednią jakość. Dlatego warto zawracać na to uwagę. Pamiętajcie również, że dobry len ma swoją cenę, ale posłuży Wam na lata.


A z czego powstaje len? Jednak za nim o jego powstawaniu i właściwościach, opiszę Wam jego historię :)


HISTORIA LNU

Historia lnu sięga najprawdopodobniej około 7500 p.n.e. Początkowo len prawdopodobnie był używany jako sznurek do wiązania. Tkanina lniana w wyrafinowanej formie miała swój początek w starożytnym Egipcie. Starożytni Egipcjanie w różnych formach wykorzystywali len. Najdelikatniejsze tkaniny służyły do wystroju świątyń, na ubiór kapłanów i królów.

Tkanina lniana posłużyła również do mumifikacji zwłok faraona Tutankhamuna. A słynny Całun Turyński jest kawałkiem tkanego ręcznie lnu.A jak len trafił do Europy? Najprawdopodobniej dopiero w średniowieczu i wtedy zyskał swoją popularność. A Irlandia stała się centrum produkcji lnu. Do dziś len w Irlandii wytwarzany jest w tradycyjny sposób. Oczywiście trochę na mniejszą skalę, a to ze względu na konkurencję tańszych tkanin.

Po za Irlandią wytwarza się len na wszystkich kontynentach, a szczególnie w krajach leżących w strefie umiarkowanej. W Polsce uprawiany jest len włóknisty.

Len współcześnie, na stałe zagościł w modzie. Jednak nie tylko w luksusowych markach., ale również w popularnych sieciówkach.LEN I JEGO WŁAŚCIWOSCI

Len jest naturalnym włóknem, idealnym dla środowiska i stanowi alternatywę dla bawełny. Len jest przewiewny, wytrzymały, nie elektryzuje się, ma wysoką higroskopijność, nie powoduje alergii i tworzy tarczę przed promieniami UV. Poza tym oczywiście jest idealny na lato i upały.


Najlepsze materiały na lato, poza lnem to oczywiście bawełna, wiskoza, jedwab i ramia. Ale o nich może opowiem w innym poście.

Lubicie, nosicie len? Piszcie w komentarzach.

Inspirujcie się i do zobaczenia.

MARZKA29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie