top of page
  • Marzka

Modowe ciekawostki część 3 – CHANEL NO.5

Hej Kochani! Zapraszam Was na kolejny nowy post. Dziś zabieram Was w podróż po historii kultowych perfum – CHANEL NO.5

Chanel No.5 to najsłynniejszy zapach świata, który używany jest przez miliony kobiet od chwili pojawienia się na rynku. A kiedy powstał i jak to wszystko się zaczęło?

źródło: Pinterest/Andy Warhol poświecił swoją pracę Chanel No.5


źródło: Pinterest/Jedna z pierwszym kampanii Chanel No.5


W 1921 roku w głowie Coco Chanel zrodził się pomysł na własne perfumy. Dlatego we współpracy z najsłynniejszym perfumiarzem Ernestem Beaux, stworzyła swój zapach pełen sprzeczności. Wcześniej wszystkie kobiety pachniały jaśminem, różą czy konwalią. Natomiast Chanel zapragnęła zapachu mydła, woni, którą pamiętała z dzieciństwa. Zapachu luksusu i uwodzenia. Aromat, który poswatał miał 80 najlepszej jakości składników. W tym jaśmin z Grasse, róża czy drzewo sandałowe. Natomiast opakowanie było minimalistyczne, przypominające butelkę na lekarstwa. Perfumy wyglądały prosto i nowocześnie, jak ubrania, które proponowała Coco. Była prekursorką, która swoim nazwiskiem nazwała flakoniki perfum. Potem wielu projektantów podążyło za jej ścieżką i tworzyło swoje zapachy, którym nadawano nazwy domów mody. Tak jest do dziś, ale gdyby nie kultowe Chanel No.5 nadal pachniałybyśmy różą lub lawendą. W ogóle skąd nazwa? Najprawdopodobniej, wzięła się od próbki, którą Coco wybrała podczas tworzenia w laboratorium. Chciała, żeby nazwa była krótka i prosta.

źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 L’eau z z Lily Rose Depp. Nowej, lekkiej wersji oryginalnego zapachu.


źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 z Audrey Tautou, 2009 rok


źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 z Bradem Pittem, 2012 rok


Rozsławiała swoje dzieło w bardzo oryginalny sposób. Rozpylała zapach w powietrzu, w miejscach gdzie się pojawiała oraz rozdawał je swoim klientkom. Pierwsza reklama, która pojawiła się w prasie, przedstawiała tylko flakon perfum. Przełom nastąpił w latach 70-tych, kiedy to ukazała się kampania z udziałem Catherine Deneuve, która otworzyła drzwi znanym kobietom w reklamach Chanel. Były to między innymi Audrey Tautou, Nicole Kidman czy Carole Bouquet. Natomiast w 2012 roku udział w kampanii wziął Brad Pitt.

źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 z Catherine Deneuve, 1973 rok


źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 z Carole Bouquet, 1995 rok


źródło: Pinterest/Kampania Chanel No.5 z Nicole Kidman, 2004 rok


Powstała również lżejsza wersja Chanel No.5, której ambasadorką była Lily Rose Depp. Zapach bardziej współczesny i dziewczęcy. Jednak nigdy nie przebiły popularnością oryginału, ponieważ cała otoczka stworzona przez Coco sprawiła, że jest marzeniem kobiet na całym świecie, symbolem luksusu i pożądania. Jak Chanel No.5 są mocno popularne, mogą określić tylko słowa jednej z najsłynniejszych kobiet – Marilyn Monroe. Kiedy zapytana, co nosi w łóżku, odparła: „Tylko kilka kropel Chanel No.5 …”

Kampanie reklamowe Chanel No.5, źródło: Youtube:


Miałyście zapach Chanel No.5 ? A może używacie? Piszcie w komentarzach, inspirujcie się i do zobaczenia.

Marzka

#ciekawostkimodowehistoriamodykultoweperfumy #modafashionperfumychanelno5cocochanel

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page