• Marzka

Modowe ciekawostki częsć 1 – Szpilki, najbardziej kobiecy atrybut

Cześć Kochani! Witam Was w nowym roku 2019. Mam dla was nowy post i nową serie na blogu. Mianowicie będę Wam prezentować ciekawostki ze świata mody. Zabiorę Was w podróż w czasie, gdzie razem dowiemy się skąd pochodzą kultowe ubrania i dodatki. Poznacie ich historię i przeżyjecie niesamowita przygodę. Dziś zaczniemy od jednego, najbardziej kobiecego atrybutu – szpilek.

źródło: Pinterest


Szpilki, które powstały przy współpracy Rogera Vivera i Christiana Diora / źródło: Pinterest


Element stroju, który nieodwracalnie zmienił kobiecą sylwetkę i sposób poruszania się. Buty po raz pierwszy pojawiły się we Włoszek w latach 50-tych. Ich nazwa pochodzi od słowa stiletto i oznacza sztylet. A kto pierwszy wpadł na pomysł stworzenia szpilek? Do dziś tego nie wiadomo. Salvatore Ferragamo i Roger Viver przypisywali sobie wynalezienie obcasów. Kiedy w 1953 roku Christian Dior postanowił uzupełnić swoją kolekcie o buty, zaprosił do współpracy właśnie Rogera. Natomiast w tym samym czasie Ferragamo pracował nad swoja kolekcją butów. Nie zmienia to jednak faktu, że od tego czasu szpilki stały się kultowymi butami, a kobiety je pokochały. Mogły patrzeć na świat wzniesione tylko na cienkim obcasie.

Salvatore Ferragamo 1953 / źródło: Pinterest


Buty Marilyn Monroe, stworzone przez Salvatore Ferragamo do filmu „Mężczyźni wolą blondynki” / źródło: Pinterest


Szpilki stały się uwodzicielskie, wyzywające i budzą pożądanie. W tych butach sylwetka staje się powabna a nogi długie i smukłe. Dlatego nic dziwnego, że dziewczyny tak chętnie po nie sięgają. Jedne z najsłynniejszych szpilek pochodzą oczywiście od Manolo Blahnika, w których to Carrie Bradshaw chodziła w serialu „Sex w wielkim mieście”.

Manolo Blahnik / źródło: Pinterest


Carrie Bradshaw „Sex w wielkim mieście” / źródło: Pinterest


Jak Wam się podoba taka seria? Myślę, że fajnie jest wiedzieć gdzie swój początek mają kultowe rzeczy, które tak lubimy nosić na co dzień 🙂 Obserwujcie mnie na FB i INSTAGRAMIE

Komentujcie, inspirujcie się i do zobaczenia.

Marzka

#modafashionhistoriamodymodoweciekawostkifashionbloggerfashionstyliststyistkamodysylistkabloggerblogomodzieszpilkihistoriaszpilek

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie