• Marzka

PSYCHOLOGIA BARW

Cześć Kochani! Dzisiaj zabieram Was w świat barw. Doskonale wiemy, że kolory mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Jednak, czy wiemy co dany odcień oznacza? Dlaczego dana kolorystyka nam się podoba lub nie? Dlaczego są ludzie, którzy cały życie chodzą w czerni albo szarości, natomiast inni zakładają czerwienie, żółcie czy pomarańcze? Wszystko jest w naszej głowie. Kolory wybieramy podświadomie. One obrazują nasz charakter, potrzeby czy pragnienia. Poznacie krótką charakterystykę najpopularniejszych barw.

Czerwień to kolor życia, krwi, namiętności, miłości, seksualności, odwagi i ambicji. Czerwony to barwa ekstrawertyków i ludzi biorących sprawy w swoje ręce. Garderoba w tym odcieniu zwiększa pewność siebie i agresywność. Czerwień to również kolor diabła, niebezpieczeństwa i symbol ostrzegawczy. Jeśli chcesz ożywić stylizacje, ale zbytnio nie przyciągać uwagi, wybierz czerwoną szminkę, apaszkę lub torebkę.

Czerń to barwa kontrastów. Kojarzona jest z żałobą, śmiercią, władzą, obsesją, mrokiem, kontrolą, dominacją. Jednak z drugiej strony symbolizuję elegancję, klasę, wieczorne wyjścia. Osoby noszące ten kolor wydają się być niedostępne. W biznesie jest nie wskazana, ponieważ buduje dystans. Pamiętaj nie każdemu pasuje czerń i jeszcze jedno – CZARNY NIE WYSZCZUPLA !!

Biel to barwa czystości i niewinności. Symbolizuje nowy początek. Jest to kolor zarezerwowany dla Panny Młodej. W biznesie sprawdza się idealnie.

Szary to kolor neutralny, bez energii, zgaszony. Jest bazą do budowania garderoby. Barwa dyplomacji, kompromisu, sztywna i zachowawcza. Ubrania w odcieniu szarości noszą często osoby, które nie lubią wyróżniać się z tłumu. Kolor szary to również stały element korporacyjnego ubioru.

Niebieski najbardziej lubiany kolor na świecie. Kojarzy nam się z duchowością, spokojem, niebem, prawdą czy lojalnością. Właściwie zestawiony wprowadza harmonie. Niebieski to również kolor artystów i marzycieli.

Granat to kolor powagi, porządku, profesjonalizmu czy eleganckiego munduru. Kojarzy się również z atramentem, czyli pracą. Jest odpowiednią barwą dla osób, które lubią rządzić i  są pewne siebie. Granatowy wzbudza zaufanie, dlatego w biznesie jest idealny.

Zielony budzi masę pozytywnych skojarzeń: z naturą, ekologią,młodością, zdrowiem, świeżością, spokojem czy relaksem. Zieleń w negatywnym aspekcie kojarzy się  z brakiem doświadczenia, dlatego nie jest wskazana podczas rozmowy po pracę.

Żółty to odcień radości, słońca, pozytywnej energii i serdeczności. Żółć wspiera kreatywność, rozwesela i przywodzi na myśl miłe wspomnienia. Osoby lubiące tę barwę są pozytywnie nastawione do życia i ludzi.

Pomarańczowy to połączenie żółtego z czerwienią. Bardzo lubiany kolor, ale często boimy się go nosić. Podobnie jak żółty symbolizuje radość i energie. Natomiast tak jak czerwień rzuca się w oczy, jednak nie wywołuje  tak silnej reakcji.

Różowy to odcień miłości, delikatności, sympatii, wrażliwości, słodyczy czy macierzyństwa. Róż to również kolor romantyczek. Niewłaściwie użyta barwa może symbolizował niedojrzałość, infantylność. W biznesie niekiedy pozbawia siły przebicia. Jednak jeśli nosisz do pracy ten kolor, wybierz jasnoróżową koszulę z połączeniu z szarością. Takie rozwiązanie najlepiej się prezentuje i wygląda bardzo szlachetnie.

Fiolet to kolor duchowości, tajemnicy, wyobraźni czy intuicji. Odpowiednio dobrany odcień w wizerunku symbolizuje indywidualizm i pewność siebie. Osoby noszące fioletowy cechują się rozwiniętą intuicją, a niekiedy są introwertykami. Ta barwa również od wieków kojarzy się z ubiorem kapłanów, religijnością i powagą.

Teraz widzicie, że kolory, które lubimy czy nosimy mówią o nas więcej niż nam się wydaje. Dzięki psychologii barw łatwiej Wam będzie dobrać kolor do okazji, żeby wzbudzać pozytywne emocje i nie budować do siebie dystansu. Oczywiście są to podstawy, ponieważ jak wiemy mamy różne odcienie i poziom nasycenia. Jednak, kiedy wiemy „co w trawie piszczy”, będzie nam łatwiej 🙂

A który kolor najbardziej opisuje Ciebie? Piszcie w komentarzach, inspirujcie się i do zobaczenia.

                      Marzka

#kolorpsychologiabarwbarwamodafashionstylistkamodystylistkafashionstylistfashionbloggerbloggerblogomodzieinspiracje

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie